Kategoriler
tms_shortcuts

TMS Merkezi

TMS merkezi tedavisi fiyatları uygulanan işleme ve seans sayısına göre değişiklik göstermektedir.

TMS merkezi tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için +90 216 338 33 26 ‘dan bize ulaşabilirsiniz.

TMS merkezi tedavisi hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz

tms tedavisi fiyatları

TMS – TMU* Tedavisi Nedir?

TMS Transkraniyal manyetik uyarım tedavisidir. TMS tedavisi sırasında güçlü manyetik akımlar hastanın kafatası üzerine uygulanarak beyin hücrelerinde elektrokimyasal değişim sağlanır.

*TMU : Transmanyetik Uyarım Tedavisidir ve TMS ile aynı anlamda kullanılır.

TMS hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

TMS 2008 yılında depresyon, 2013 yılında migren hastalığı tedavisi için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından ruhsat almıştır.

tms merkezi fiyatları

Ayrıca ABD ve Avrupa’da inme, parkinson, demans, epilepsi, kronik ağrı bozukluğu, distoni, multiple skleroz, panik bozukluk, obsesif kompülsif bozukluk, öğrenme bozuklukları, kekemelik, kulak çınlaması, bağımlılık tedavisi gibi birçok alanda güvenle kullanılmaktadır.

Klinik çalışmalar tekrarlayan manyetik uyarım tedavisinin güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir.

TMS tedavisinin diğer tedavilerden farkı nedir?

TMS tedavisi girişimsel bir işlem değildir, işlem sırasında hastanın bilinci açıktır ve herhangi bir anestezi uygulanmaz. Herhangi bir sistemik ilaç hastaya verilmez bu nedenle birçok tedaviye göre çok daha güvenilir ve konforludur.

TMS tedavisi ne kadar süre uygulanır?

TMS tedavisi genellikle haftada beş seans olarak uygulanır. Seans süresi uygulanan tedavi yöntemine göre 5 – 45 dakika arasında değişmektedir. Hastanın klinik durumuna göre ortalama 20 seans tedavi uygulanmaktadır.

Tedavi sonuçlarının kalıcı olması için aralıklı takip ve tedavi gerekmektedir.

TMS – Transkraniyal manyetik uyarım cihazı nasıl çalışır?

TMS devresi yüksek-voltaj gerilim kaynağı, kondansatör ve bobinden (koil) oluşmaktadır. Yüksek-voltaj gerilim kaynağı kondansatörü şarj eder, şarj olan kondansatörde bobin üzerinden deşarj olarak değişken bir manyetik alan oluşturur. Yaklaşık 2-3 Tesla gücünde manyetik alan oluşturan bu sistem klasik bir MRI cihazı kadar güçlüdür.

tms merkezi fiyatları

Kafa derisi üzerine yerleştirilen koilin oluşturduğu manyetik alan yalıtkan özellikteki kafa derisi ve kafatası üzerinden geçerek iletken özellikte olan beyin hücrelerinde elektriksel alan meydana getirir. Bu elektriksel alan beyin hücrelerinde eşik değerin üzerindeyse aksiyon potansiyeli oluşturur. Oluşan tek bir aksiyon potansiyeli, hücreden hücreye elektrobiyokimyasal süreçlerle iletilerek güçlü bir etkiye neden olur.

Uyarının yöntemine göre beyin hücrelerinde transmemran potansiyeli depolarize veya hiperpolarize olur bu da hücrelerin daha fazla veya daha az uyarılabilir olmasına neden olur.

Hücresel düzeyde meydana gelen bu etkiler, elektromyelografi (EMG), elektroensefalografi (EEG), fonksiyonel MR (fMR), pozitron emisyon tomografi (PET) ve tek foton bilgisayarlı tomografi (SPECT) gibi görüntüleme araçları ile gözlenebilmektedir. İşlem sırasında hastanın kas hareketlerinden sorumlu alana veya görme merkezine uyarı verildiğinde kas kasılması veya ışık görüntüsü klinik olarak görülebilir.

TMS uygulamalarında, koilin tipi, verilen uyarının şiddeti, uyarının sıklığı, uyarı sayısı, akımın yönü ve seçilen beyin bölgesine göre oluşacak etki değişmektedir. Uygulanan bölgede meydana gelen manyetik alan uygulanan şiddete göre 5 cm derinliğe kadar etkili olabilmektedir. Bu sayede cerrahi bir işleme gerek kalmadan beyindeki yüzeyel ve derin yapılar uyarılabilmekte yada baskılanabilmektedir.

tms tedavisi

TMS tedavisinin geleceği…

Transkraniyal Manyetik Stimülasyon, beyin fonksiyonlarını düzeltmesi ve yeni sinir ağları oluşturması (nöroplastisite) nedeniyle son yıllarda hem sağlıklı hem de nörolojik ve nöropsikiyatrik hastalığı olan bireylerde kullanılmaktadır.

tms merkezi fiyatları

Günümüzde birçok klinik araştırma TMS alanında yoğunlaşmıştır. Gelecekte dikkat, hafıza, öğrenme becerileri, dil becerileri ve kondisyonu geliştirmek için önemli bir yer edineceği açıktır.

Uzm. Dr. Buket Niflioğlu
Nöroloji Uzmanı
TMS Merkezi Kurucusu

İletişim: +90 216 338 33 26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir